Beaumont Entertainment Console
SKU:
5751-55483-89
Category: Entertainment Stands
Tags: Entertainment Stands, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a raised graphic pattern on its door fronts, mottled copper hardware and a soft grey Shale finish with natural wood undertones, the Beaumont Entertainment Console has a chic industrial vibe that fits in interiors from classic to modern to Bohemian. Accommodating an 80-inch TV, the entertainment center has one drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsRaised graphic pattern on door frontsOne drawer behind each pair of doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Shale: a soft grey with natural wood undertonesHardware: Mottled Copper HardwareDistressed F | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 253.00 |
| Carton Width | 87.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Mottled Copper |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 34.75W x 11.25D x 4.25H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Material Description | Oak and Elm Veneers with Resin |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5751-SHALE-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 210 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 83.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 213.4 |
| Image Role Data | {“5751_55483_89_room”:[“Room Image 1″],”5751_55483_89_80110_45_room”:[“Room Image 2″],”5751_55483_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_55483_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 213.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 83.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Contact Us
"*" indicates required fields