Entertainment Console
SKU:
5907-55469-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Exuding a resort feeling, this Entertainment Console pairs a creamy neutral rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of Mango Wood and iron, there’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates a 70-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 189.60 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.11 |
| Image Role Data | {“5907_55469_80_room”:[“Room Image 1″],”5907_55469_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5907_55469_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5907_55469_80_top”:[“Top |
| Weight | 167.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5907-55 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields