Castella 72in Credenza
SKU:
5878-85001-80
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The soaring design of the Castella Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and an acanthus leaf carving around the base give a classical pedigree to the piece. The Antique Slate finish is luminous with the look of natural wood bathed in sunshine, making the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and three doors with one adjustable wood shelf behind each.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| Alternate Finish Items | 5070-85001 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 313.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Center Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 42.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 14.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Material Description | Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 268.97 |
| Image Role Data | {“5878_85001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_85001_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_85001_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Contact Us
"*" indicates required fields