Westwood Buffet
SKU:
6133-75900-80
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Westwood Buffet offers understated luxury with practical storage. Featuring four center drawers, two doors with adjustable shelves, and a silverware tray, this buffet is ideal for organizing your dining essentials. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers, along with custom bar hardware, brings modern elegance to any dining room. Perfect for those who value both style and functionality.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 1st Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 4.375H |
|---|---|
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 16.125W x 17.5D x 13.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 6.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 5.5H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 291.45 |
| Carton Width | 81.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 35.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 15.375W x 18.25 x 15H |
| Left and Right Cabinet Opening | 16.125W x 18.25D x 29.375H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Weight | 247.73 |
| Image Role Data | {“6133_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_75900_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6133_75900_80_top”:[“Top |
| Weight | 247.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Contact Us
"*" indicates required fields