Jarvis Server
SKU:
2548-DR-576
Category: Dining Storage
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Storage
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jarvis Server blends modern style with solid mango wood in a natural finish. With four doors showcasing a subtle patchwork pattern and matte black knobs, it offers both style and functionality. Inside, adjustable shelves with media cord management cater to your needs. Finished in natural mango with matte black accents, it boasts durability and elegance. Crafted from solid mango wood, each piece embraces natural wood grain variations.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Solid Mango/Metal |
| Style | Modern, Boho |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 113.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features modern boho style in a natural finish | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Four doors open to reveal two adjustable shelves | Yes |
| Mattle black knobs add a touch of unique character and style | Yes |
| Offers two adjustable shelves and media cord management for added functionality | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jarvis |
Contact Us
"*" indicates required fields