Tynecastle Buffet
SKU:
5323-75900
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the manor homes and equestrian life of the English countryside, the signature Tynecastle Buffet combines classic Georgian architectural details with more rustic timber-frame elements for a Hunt Country ambience. The warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal. The six doors have vintage seeded glass and 2 adjustable wood shelves behind each door. Three felt-lined drawers, and the center drawer has a silverware tray. A total of six shelves for storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six doors with seeded glassTwo adjustable wood shelves behind each doorThree felt-lined drawersCenter drawer has silverware trayFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 235.89 |
| Carton Width | 69.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.375W x 14D x 3.25H |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers and Seeded Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail2”:[“Detail Image 1″],”5323_75900room”:[“Room Image 1″],”5323_75206410900room”:[“Room Image 2″],”5323_75200300310900room”:[“Room Image 3″],”5323_75900silo”:[“Silo Imag |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Contact Us
"*" indicates required fields