Modern Mood Display Cabinet
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Arched Display Cabinet combines Oak Veneers, Metal and Glass in a stunning statement piece. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing in the softly-sophisticated Mink finish, the cabinet has two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catches. Behind the doors are two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves and two puck lights with a three-intensity touch switch on the right side of the back panel. The metal-wrapped base and the metal bar pulls are both in a warm pewter finish, and the bar pulls are accented with leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood-framed tempered glass shelves with plate groovesTwo fixed wood-framed glass shelves with plate groovesTwo puck lights with three-intensity touch switch on | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14H |
| 3rd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| 4th Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-75906-80 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44.5W x 16.25D x 16.25H |
| Carton Height | 93.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 430.20 |
| Carton Width | 49.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Glass Insert Count | 4 |
| Glass Insert Dimensions | 40.75W x 12.563D x 0.25TH |
| Hardware Material | Door Pulls: Metal, Leather |
| Height | 85.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Iron and Glass |
| Number of Shelves | 4 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Tipover Restraint Required | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 4 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 44.5W x 16D x 1TH |
| Weight | 338.7 |
| Image Role Data | {“6850_75906_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_75906_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75906_89_room2”:[“Room Image 2″],”6850_80410_80_80114_75906_89_room”:[“Room Image 3”],”6850_75906_89_sil |
| Weight | 338.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 46 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields