Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy upholstered dining chair. Inspired by European architecture, this chair features a minimalist silhouette with soft curves and angles in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability and durability in mind, the Normandy chair is comprised of scratch-resistant FSC-certified wood and upholstered in a stain-resistant performance fabric. Pair with the Normandy table to create a harmonized look for your dining space.
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 6.830 |
| Carton Weight | 42.900 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
Contact Us
"*" indicates required fields