Vineyard Row Two-Door Nightstand
SKU:
6952-90516-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Embracing the rustic charm, organic aesthetic and craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Door Nightstand has two doors with soft-close hinges and a large circular rustic hammered metal backplate. Featuring one shelf behind the door that creates two storage areas, it is crafted or Pecky Hickory Veneers and finished in the light-and-airy Sonoma.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic door catchesbrOne adjustable wood shelfLarge circular rustic, hammered metal backplateFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 33.5W x 14.125D x 10.75H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 33.5W x 15.875D x 10.25H |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 33.5W x 14.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_90266_80_90516_80_90213_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90516_80_90119_80_90213_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90516_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90516 |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Contact Us
"*" indicates required fields