Curata One-Drawer Nightstand
SKU:
1600-90016-DKW
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a sophisticated and modern simplicity, the Curated Nightstand mixes materials of White Oak Veneers in a Midnight finish, brass-colored metal and glass for a curated chic look in an organic color palette. The single drawer with its two horizontal brass pulls looks like it is floating between the brass frame and the glass top for an architectural appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 110.01 |
| Carton Width | 37.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28W x 13.5D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers, Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 79.59 |
| Image Role Data | {“1600_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”1600_90016_DKW_room”:[“Room Image 1″],”1600_90266_016_009A_011_DKW_room”:[“Room Image 2″],”1600_90016_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 79.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields