Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
SKU:
1610-90116-EGLO
Category: Nightstands
Tags: Cream, Hooker Furniture, Nightstands, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enticing glam meets cool modern wit in the Arabella Nightstand. Finished in shimmery eglomise with heavily painted charcoal finish on the exposed wood edges, the top drawer has a drop-in felt liner, and the bottom drawer has a cedar bottom. There is one live USB port and three electrical outlets. One touch switch is located on each side of the case; there is a light underneath and a cord clip.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has drop-in felt linerBottom drawer has cedar bottomPower supplyOne touch switch located on each side of caseOne light underneathCord clipFinish: Eglomise with heavily painted charcoal finish on exposed wood edgesDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 16.5W x 11.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 16.5W x 14D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.60 |
| Carton Width | 26.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers and Eglomise with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120 |
| Image Role Data | {“1610_90116_EGLO_detail”:[“Detail Image 1″],”1610_90116_EGLO_room”:[“Room Image 1″],”1610_90866_GRY_116_EGLO_019_WH_room”:[“Room Image 2″],”1610_90116_EGLO_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Arabella |
Contact Us
"*" indicates required fields
