6/6-6/6 Uph Headboard
SKU:
44284
Category: Bed Parts
Tags: Bed Parts, Cream, Riverside Furniture, Vintage Linen
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Constructed of select hardwoods and random matched oak veneer |
|---|---|
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Multi-step vintage linen finish with light wire brushing |
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Plush button tufted headboard with hand folded diamond pattern |
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Grand scaled scrolled posts |
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Graceful arched top |
| 6/6-6/6 Uph Headboard | King Uph. Sleigh Bed: 44284-44285-44276 |
| 6/6-6/6 Uph Headboard | Fully assembled: 84 x 106 x 64 |
| Dimensions | 84.00″W X 20.00″D X 68.00″H |
| Weight | 112.43 lbs |
| Multi-step vintage linen finish with light wire brushing | Yes |
| Plush button tufted headboard with hand folded diamond pattern | Yes |
| Grand scaled scrolled posts | Yes |
| Graceful arched top | Yes |
| King Uph. Sleigh Bed: 44284-44285-44276 | Yes |
| Fully assembled: 84 x 106 x 64 | Yes |
| Weight | 112.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 84 × 68 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Vintage Linen |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Kensington |
Contact Us
"*" indicates required fields