Troy Solid Wood Rectangle Console Table
SKU:
51031327
Category: Console Tables
Tags: Brown, Classic Home, Console Sofas, Suede Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Troy Occasional Set features FSC® Certified Reclaimed Oak with tapered legs, showcasing traditional craftsmanship. Its simple yet sophisticated design offers a timeless appeal, blending everyday approachability with artisan quality. This set brings a warm, crafted touch to any room, perfect for those who appreciate refined, functional style.
Product Details
| Overall Dimensions | 72”W x 16”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak |
| Colors | Suede Brown |
| Weight | 99.21 lbs |
| Table Top Thickness | 3″ |
| Table Clearance From Floor | 7.875″ |
| Distance Between Legs Front Back | 68.25″ |
| Distance Between Legs Side Side | 2.5″ |
| Extension | No |
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 72 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Suede Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Troy |
Contact Us
"*" indicates required fields