Padula Brown Oak Console
SKU:
9411-LR-400
Category: Console Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Console Sofas
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Explore the charm of the Padula Brown Console Table, a modern marvel crafted with solid wood and mango veneers in a rich dark brown finish. With thoughtful design and quality craftsmanship, Padula brings enduring style to your space.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Dark Brown Mango |
| Material | Mango Veneers |
| Style | Modern |
| Collection | Padula Brown |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 81.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| A modern minimalist masterpiece in a deep, rich dark brown finish | Yes |
| Mango wood boasts a naturally open grain, crafting a textured finish with a charming distressed effect | Yes |
| Solid wood with mango veneers | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Padula collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Padula Brown |
Contact Us
"*" indicates required fields