Brookhaven Console Table
SKU:
281-80-151
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With graceful lines and soft curves, the Brookhaven Console Table projects a casual classic profile. Timeless design details give this console character, including a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers, fluted cabriole legs and medallion-shaped traditional bronze-finished hardware. One drawer and one shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 8.75 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 65.59 |
| Carton Width | 55.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28.125W x 12.25D x 3.6875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.14 |
| Image Role Data | {“281_80_151_inset2”:[“Room Image 1″],”281_80_151”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”281_80_151_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Contact Us
"*" indicates required fields