Newport Console Table
SKU:
6260-LR-400
Category: Console Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Console Sofas, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Newport collection exudes Coastal Modernism, defined by the fresh, airy finish and white marble. Ash veneer in a sun-bleached finish is applied over thick, tapered legs that are exposed through the tops of the marble tabletops.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Ash veneer |
| Material | Wood/Marble |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Newport |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 137.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| White top with taupe marbling sits on brown thick, tapered square legs | Yes |
| Constructed of wood and marble with ash veneer | Yes |
| This item is part of the coastal casual Newport collection | Yes |
| Some assembly required | Yes |
| Height From the Shelf to the Bottom of the Top: 1125″ | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Newport |
Contact Us
"*" indicates required fields