Console Table
SKU:
5914-80151-00
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Cream, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive console table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors. The convenient narrow rectangle shape is only 16 inches deep, making it the perfect choice for smaller spaces.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 71.50 |
| Carton Width | 68.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 57.8 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80151_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80151_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 57.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 65 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields