Vineyard Row Small Console
SKU:
6952-85001-80
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the casual wine country lifestyle and craftsman-style architecture, the Vineyard Row Small Console has six open storage areas for a light and airy feel. The versatile piece works beautifully as a sofa table, hall table or even as a room divider. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, reminiscent of the crisp wines of the Sonoma region.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers |
| Number of Shelves | 6 |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 139 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_85001_80_silo1 |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 68 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Contact Us
"*" indicates required fields