Elixir Console Table
SKU:
5990-85001-LTWD
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
From the champagne silver metal stretchers forming a graceful X shape to the serene gray beige wood finish, the Elixir Console Table is an expression of soft modern artistic style that exudes simplicity and well-being.
Product Details
| Modern/Contemporary styleMetal baseFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 185.00 |
| Carton Width | 80.50 |
| Depth | 16.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Basswood Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 77.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“5990_85001_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5990_85001_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_85001_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 77 × 33.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Contact Us
"*" indicates required fields