Commerce & Market Boomerang Console Table
SKU:
7228-80165-85
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Gray, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Modern materials meet timeless surfaces in the mixed-media Boomerang Console Table. With an eclectic elegance, the 61-inch-wide table combines a Travertine marble top with a metal frame and legs and one wood fixed shelf. Crafted of Oak Veneers, the marble top is cream colored with a natural medium wood finish and gray metal frame and splay legs.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 22.50 |
| Carton Length | 17.50 |
| Carton Weight | 110.23 |
| Carton Width | 63.50 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 49.875 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Sheet Metal, Travertine Marble and Oak Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 60.375W x 12.375D x 24.25H |
| Style | Casual |
| Top Dimensions | 60.375W x 13.5D x 2TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 61.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 93.7 |
| Image Role Data | {“7228_80164_165_166_85_room___change_wood_top_on_cocktail_to_stone”:[“Room Image 1″],”7228_80164_165_166_85_room2___change_wood_top_on_cocktail_to_stone”:[“Room Image 2”],”7228_80165_85_silo |
| Weight | 93.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 61 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields