Affinity Glass Top Accent Console
SKU:
6050-85001-GRY
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The angular base of the Affinity Glass Top Accent Console, accented by wood pegs, has a modern craftsman vibe. The removable glass top contrasts with the tactile greige sand-blasted finish on quartered oak veneers.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 8.75 |
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 136.69 |
| Carton Width | 74.75 |
| Depth | 15.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110.23 |
| Image Role Data | {“6050_85001_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_85001_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_85001_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 70 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Contact Us
"*" indicates required fields