Westside Leather Conversation Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 88.34 |
| Carton Weight | 189 lb |
| Product Weight | 189 lb |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 101 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
Contact Us
"*" indicates required fields