Vanty Upholstered Sofa – Bronze
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Make a bold statement with the Vanty Sofa, blending sumptuous polyester fabric with a wood plinth base for lasting durability. The bench seating design provides an inviting space for lounging in style. Elevate your living room with this vibrant yet refined sofa. Available in Bronze and Olive Green.
Product Details
| Overall Dimensions | 92”W x 38.5”D x 31”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester,Rubber Wood |
| Colors | Bronze |
| Weight | 146 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 75″ |
| Seat Depth | 25″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 30″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Materials | 100% Polyester,Rubberwood |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 92 × 31 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Bronze |
| Detail Color | Bronze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vanty |
Contact Us
"*" indicates required fields