Stella Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella sofa invite you in. Take a seat atop removable and reversible cushions that are supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint sofa a modern flair. And with two accent pillows in your choice of fabric, elevate your home with the chic style of Stella.
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.60 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 77 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Contact Us
"*" indicates required fields