Kenneth Leather Club Chair – Adobe Tan
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Elevated by channel-stitching, the Kenneth Club Chair in tan is composed of high-quality top grain leather. Its tan upholstery seamlessly blends into a beautifully composed ash wood frame, boasting vintage appeal with sleek, tapered legs.
Product Details
| Overall Dimensions | 27.13”W x 30.63”D x 32.88”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 34.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17″ |
| Seat Width | 27.125″ |
| Seat Depth | 30.625″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 27.75″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 34.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.63 × 27.13 × 32.88 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Kenneth |
Contact Us
"*" indicates required fields