Moxy Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Cozy up with a loved one or claim it all for yourself with the Moxy sofa that lets you personalize details for the perfect look and feel. A classic silhouette with casual, curved sock arms sits on square tapered legs that are available in three distinct finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any dĂ©cor. The removable T-shaped seat cushions offer a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.20 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 85 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
Contact Us
"*" indicates required fields
