Milo Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo three-cushion sofa, a spacious and upscale piece that is curated to fill larger spaces with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, hand-applied nailhead trim, and included accent pillows; customize this sofa with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W)2 square feather (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 62.13 |
| Carton Weight | 196 lb |
| Product Weight | 196 lb |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 97 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
Contact Us
"*" indicates required fields