Jasper Fabric Reversible Chaise Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jasper reversible chaise sofa redefines relaxation with its transitional appeal and superior comfort. This piece highlights a linear profile with subtle, welcoming curves that will enhance any decor. The versatility of the reversible chaise can be placed on either end, providing a place to kick your feet up. At its core, Flexsteel’s renowned Blue Steel Spring™ system ensures durability and unparalleled comfort, providing lasting support.
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 68.28 |
| Carton Weight | 251 lb |
| Product Weight | 251 lb |
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 91 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
Contact Us
"*" indicates required fields
