Gianna Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A true heirloom sofa, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This bench sofa sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this sofa is perfect for those looking to make a statement.
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.48 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
Contact Us
"*" indicates required fields
