Abigail Leather Club Chair – Adobe Tan
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sink into the ultimate sophistication with this leather Abigail Club Chair. Sleek curved arms meet plush comfort, while bold metal legs add modern finesse. Timeless design and luxurious texture make this chair a statement of style and relaxation. Available in Pewter Gray, Ocean Blue and Adobe Tan.
Product Details
| Overall Dimensions | 32”W x 36.25”D x 31.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 71.7 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 23.125″ |
| Seat Depth | 23″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 26.875″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 71.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 32 × 31.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Abigail |
Contact Us
"*" indicates required fields