Clive Clove Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Reclining Sofa with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushions, this clove brown fabric sofa delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushions, and extended footrests to accommodate taller users. The power button allows you to independently adjust the headrest, footrest and lumbar support on each end seat. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of each seat, this sofa is built for lasting, everyday use.
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Lay-Flat Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.909 |
| Carton Weight | 319.000 lb |
| Product Weight | 319 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
Contact Us
"*" indicates required fields