BE5032 Thompson Chest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The appeal of the Thompson collection lies in the classic beauty of straight lines and the natural charm of rustic details. Replicating the look of wood grain, the dark gray laminate wraps around the entirety of each piece for a seamless and uniform finish. Two industrial-inspired reading lights are integrated into the planked headboard to illuminate your favorite book or create a cozy ambiance. Thoughtful details on the case pieces include decorative corbels arcing up at the base, dark metal bar hardware, and fully finished drawer interiors with an attractive linen print.
Product Details
| SU Dim Length | 34 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 15.5 in |
| SU Dim Height | 49 in |
| CTN Dim Length | 36.5 in |
| CTN Dim Width | 18 in |
| CTN Dim Height | 52 in |
| CTN Volume | 19.77 cft |
| CTN Weight | 159 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 34 × 15.5 × 49 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | BE5032 Thompson |
Contact Us
"*" indicates required fields