Lakewood Fabric Full Sleeper
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning, flared arms, and a convenient sleeper mechanism ensure you and your guests a good night’s sleep.
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 54.20 |
| Carton Weight | 177 lb |
| Product Weight | 177 lb |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 77 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
Contact Us
"*" indicates required fields