Warwick Upholstered Rolling Dining Chair – Oatmeal
SKU:
53004329
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Oatmeal
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Overall Dimensions | 23”W x 26”D x 38”H |
|---|---|
| Materials | 50% Rayon/30% Linen/20% Polyester |
| Colors | Oatmeal |
| Weight | 27.5 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 18.5″ |
| Seat Depth | 18″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 27.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23 × 38 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oatmeal |
| Style | Transitional |
| Collection | Warwick |
Contact Us
"*" indicates required fields