U4395 Walker Rsf Chaise W / 2 Pillows-grey
SKU:
U4395-12-03
Category: Sectional Parts
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Grey, Sectional Parts
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Composed in a clean, contemporary style the Walker collection is a u-shaped sectional with a smaller footprint. This collection’s pale gray fabric with dark gray lowlights provide a look of ease while adding exceptional comfort. Tailored with sophistication, the Walker collection is sure to compliment your space beautifully.
Product Details
| SU Dim Length | 35 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 61.8 in |
| SU Dim Height | 38.2 in |
| CTN Dim Length | 62.75 in |
| CTN Dim Width | 36 in |
| CTN Dim Height | 22.5 in |
| CTN Volume | 29.41 cft |
| CTN Weight | 107 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 35 × 61.8 × 38.2 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | U4395 Walker |
Contact Us
"*" indicates required fields