Modular Lsf Cuddler W / 2 Accent Pillows – Light Grey
SKU:
U4315-30-13A
Category: Sectional Parts
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Light Grey, Sectional Parts
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Analiese collection gives the standard sectional an upscale update by adding a chaise and a conversation corner on the opposite end. Pops of subtle color and pattern in the accent pillows add dimension to the classic linen colored textured upholstery. The transitional Analiese collection will look beautiful tucked into a cozy corner or defining an open concept space with a style that will last for years to come.
Product Details
| SU Dim Length | 59.75 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 49.25 in |
| SU Dim Height | 37.75 in |
| CTN Dim Length | 58 in |
| CTN Dim Width | 49 in |
| CTN Dim Height | 31 in |
| CTN Volume | 50.98 cft |
| CTN Weight | 103 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 59.75 × 49.25 × 37.75 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Modular |
Contact Us
"*" indicates required fields