1169 Ronan Dining Bench
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sleek contemporary lines with intriguingly angled legs may catch your attention but the details of the Ronan collection will draw you in. Mango veneers applied over hardwood solids are polished off in a rich brown finish that flaunts the deep natural variations of the wood grain. Gently rounded edges pair with soft, textured fabric on the fully upholstered chairs and stools with tufting and exposed back frame details. In dining and gathering heights and a matching server, the Ronan collection proves that elevated and sophisticated can also be warmly inviting.
Product Details
| SU Dim Length | 58 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 16 in |
| SU Dim Height | 18 in |
| CTN Dim Length | 61 in |
| CTN Dim Width | 19.25 in |
| CTN Dim Height | 9.5 in |
| CTN Volume | 6.46 cft |
| CTN Weight | 48 lbs |
| Fabric | N/A |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 58 × 16 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | 1169 Ronan |
Contact Us
"*" indicates required fields