Rio Leather Recliner
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Invest in a comfortable recliner that has a simple, versatile look with the Rio Recliner, available in our premium leather upholstery. Using a handle in the arm, it’s easy to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include divided back cushions that offer comprehensive support for your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio leather recliner is built to last. Create a look that elevate your home dĂ©cor by choosing from over 50 options of our premium leather upholstery.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Contact Us
"*" indicates required fields