Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Keep everything you need for a relaxing night in close at hand with the Easton loveseat with console, power headrests and lumbar. Designed for your convenience, this deep blue leather loveseat has a center storage console with cup holders and plenty of space to keep remotes close by. Customize your comfort with a power button that independently adjusts the recline, headrest and lumbar support for each seat. Outfitted with contoured, high-density foam seat cushions and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, this loveseat is built to stay comfortable and supportive for years to come.
Product Details
| Collection | Easton |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 072-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 44.948 |
| Carton Weight | 326.000 lb |
| Product Weight | 326 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 326 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 73 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Easton |
Contact Us
"*" indicates required fields