Digby Power Inclining Loveseat
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Inclining Loveseat feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Carton Volume | 45.308 |
| Carton Weight | 196.000 lb |
| Product Weight | 196 lb |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 56 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Contact Us
"*" indicates required fields