Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power reclining loveseat with console and power headrests. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Soft, pad-over arms, contoured seats and extended footrests offer exceptional comfort for two, while Zero Gravity technology provides a feeling of weightlessness. Useful features such as charging ports, a center storage console and power headrests offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
Product Details
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and Console |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 47.517 |
| Carton Weight | 284.000 lb |
| Product Weight | 284 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 284 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
Contact Us
"*" indicates required fields