Alexander Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power reclining loveseat is traditional yet elevated. With luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this loveseat has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, a power control with a USB-A and USB-C ports to charge your devices, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
Product Details
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 44.111 |
| Carton Weight | 245.000 lb |
| Product Weight | 245 lb |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
Contact Us
"*" indicates required fields