Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Cozy up in the Zecliner Model 2+ Power Lift Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The pinnacle of wellness relaxation, this recliner is upholstered in moisture-resistant and easy to clean performance fabric choices, including a scientifically backed Nanobionic fabric that contains infrared-emitting minerals that recycle the body’s energy. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; adjustable heat; and air massage provide surrounding comfort. The hand wand control lets you customize your comfort and provides lift assistance, while Zero Gravity reclines you into a state of weightlessness. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2+ |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, Charging Ports Included, MyRecline App Control, Lighting, and Heat & |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 181.000 lb |
| Product Weight | 181 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 187.500 lb |
| Product Weight | 169.8 lb |
| Weight | 169.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2+ |
Contact Us
"*" indicates required fields