Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Relax in style with the Shaw power lift recliner. Showcasing pad-over arms, a plush and divided back cushion, and a padded headrest, this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re watching TV or reading a book. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, russet brown fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Shaw.
Product Details
| Collection | Shaw |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 500-74 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 20.991 |
| Carton Weight | 178.000 lb |
| Product Weight | 178 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Shaw |
Contact Us
"*" indicates required fields