Boheme Verbena Bachelors Chest
SKU:
5750-90017-BLU3
Category: Chests
Tags: Blues, Chests, Gray, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Contact Us
"*" indicates required fields