U906 Clara Swivel Chair W / Wood Base – Speckled Tan
SKU:
U906-04-39
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Emerald Home Furnishings, Speckled Tan
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With shapely transitional curves in a compact form, the Clara swivel armchair delivers versatile design for your space. Sinuous springs and individually pocketed coil seat cushions provide lasting comfort. The dark, warm walnut-colored solid wood base hides a 360-degree swivel. Whatever color you choose, the Clara accent chair promises to be dazzling.
Product Details
| SU Dim Length | 30 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34 in |
| SU Dim Height | 34 in |
| CTN Dim Length | 32.5 in |
| CTN Dim Width | 30.5 in |
| CTN Dim Height | 31.5 in |
| CTN Volume | 18.07 cft |
| CTN Weight | 75 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 30 × 34 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Speckled Tan |
| Style | Transitional |
| Collection | U906 Clara |
Contact Us
"*" indicates required fields