Digby Leather Conversation Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 73.11 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 96 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Contact Us
"*" indicates required fields
