U4389 Laney Chair & Half W / 2 Pillows-grey
SKU:
U4389-02-03A
Category: Chairs
Tags: Chairs, Emerald Home Furnishings, Gray
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
When you want to freshen up your living room, the beautiful Laney collection is at the ready. The classic silhouette is given a subtle update in this transitional design. It features large, comfy cushions in subtle harbor gray color with patterned accent pillows for a pop of color. Whether you’re settling in with a good book or entertaining for the evening, you’ll love the Laney collection for years to come.
Product Details
| SU Dim Length | 61.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 42.5 in |
| SU Dim Height | 32 in |
| CTN Dim Length | 63 in |
| CTN Dim Width | 43 in |
| CTN Dim Height | 28.25 in |
| CTN Volume | 44.29 cft |
| CTN Weight | 143 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 61.25 × 42.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | U4389 Laney |
Contact Us
"*" indicates required fields