Jupiter Brown Fabric Chair
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The sleek arms are slightly flared outward while the back widens at the top and gently slopes back. The legs feature an exaggerated contour to underscore the curvy inspiration seen throughout this design.
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.00 |
| Carton Weight | 43 lb |
| Product Weight | 43 lb |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
Contact Us
"*" indicates required fields