U3817 Casey Chair – Gray
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Understated flair and cozy chenille fabric wait for you in the Casey Collection. The classic contemporary frame is updated with flared arms accentuated by welting for a subtle saddle shape. Pillow-shaped back cushions blend the casual appeal of a scatterback with the tidiness of a more traditional box cushion. Upholstered in soft light gray with flecks of dark gray for added depth, the Casey Collection includes a sofa, loveseat, and chair, accompanied by an accent oval ottoman featuring hidden castors. Flip the top from cushioned upholstery to a dark wood tray to discover hidden storage. Complete the look by tossing on the included accent pillows in a blue and gray geometric print and a textured stripe in shades of navy. With Casey, every moment is a home run in comfort.
Product Details
| SU Dim Length | 38.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 37 in |
| SU Dim Height | 36 in |
| CTN Dim Length | 38.5 in |
| CTN Dim Width | 38 in |
| CTN Dim Height | 26 in |
| CTN Volume | 22.01 cft |
| CTN Weight | 65 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coils |
| Toss Pillows Included | |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 38.25 × 37 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | U3817 Casey |
Contact Us
"*" indicates required fields